Poradnik poadopcyjny

Po przyjeździe do nowego domu wypuść kota we wcześniej przygotowanym pomieszczeniu. Powinny znajdować się w nim miska z karmą, miska z wodą oraz kuweta. Nie wyciągaj kota na silę z transportera – pozwól, aby sam, w swoim tempie poznawał nowe otoczenie. Pamiętaj, że dla kota sytuacja jest nowa i wiąże się z nią ogrom emocji. Pozwól kotu przez jakiś czas mieszkać w tym pomieszczeniu - wtedy łatwiej przyzwyczai się do nowej sytuacji i zapachów nowego miejsca zamieszkania.

Kiedy kot już przyzwyczai się do Ciebie i nowego domu, pojedź z nim na wizytę kontrolną do weterynarza. Jeśli po adopcji kot wykazuje jakiekolwiek niepokojące objawy (wymioty, biegunka, nie jedzenie, apatia) jedź z nim od razu do weterynarza! Po aklimatyzacji pamiętaj o regularnych szczepieniach, odrobaczaniu oraz o sterylizacji lub kastracji, jeśli nie zostały one u nas wykonane.

W trakcie wspólnego mieszkania obserwuj stan zdrowia kota. Załatwianie się poza kuwetą, brak apetytu, zmiany zachowania, kaszel, katar, dyszenie czy biegunka to sygnały, żeby niezwłocznie udać się do weterynarza.